Deratyzacja, zwalczanie gryzoni

deratyzacja

 

Zwalczanie gryzoni różnymi środkami

chemiczne – przynęty pokarmowe rodentycydy w formie pasty, kostki, bloczka woskowego,granulatu, płynów
karmniki deratyzacyjne z umieszczoną wewnątrz przynętą
niechemiczne- lepy na gryzonie, chwytacze gryzoni

 

Deratyzacja- zwalczanie groźnych dla zdrowia i życia człowieka gryzoni – myszy i szczurów, a także szkodników ogrodów, upraw i sadów – nornic i karczowników ziemnowodnych. Obecność tych małych zwierząt nie tylko niepokoi człowieka, ale w dużym stopniu naraża nas na straty finansowe spowodowane niszczeniem i zanieczyszczaniem naszej żywności ( zarówno surowców jak i produktów ). Szacuje się że w skali globu od 15 do 20 procent wytworzonej przez człowieka żywności jest bezpowrotnie niszczonej przez szkodniki. Żerująca mysz wielokrotnie więcej ziarna zanieczyszcza swoimi odchodami niż go zjada. Żywność nosząca jakiekolwiek oznaki bytowania gryzoni jest zdyskwalifikowana od spożycia i przetwarzania. Wiedzą o tym doskonale przedsiębiorcy sektora spożywczego, szczególnie narażonego na ataki gryzoni wabionych aromatem przetwarzanych surowców. Powodem tego niepokoju i olbrzymich strat ekonomicznych jest zagrożenie dla zdrowia a nawet życia człowieka, powodowane przez obecność czynników chorobotwórczych przenoszonych przez gryzonie. Obecność gryzoni w naszych domach oraz wydalane przez nie odchody mogą być powodem reakcji alergicznych naszych organizmów. Mysz domowa wydala silnie skoncentrowany mocz ( silny alergen ) który może uczulać wiele osób przebywających w najbliższym otoczeniu. Myszy domowe i szczury wędrowne to gatunki synantropijne – czyli nierozerwalnie związane z obecnością człowieka, żywiące się naszą żywnością, zamieszkujące nasze domy, piwnice i strychy.

Dysponujemy skutecznymi metodami zwalczania tych szkodliwych i niebezpiecznych zwierząt. Jak w każdej branży o skuteczności decyduje wiedza i doświadczenie, my dodatkowo dorzucamy bezkompromisowość w działaniu. Kilkanaście lat doświadczeń w wielu najróżniejszych obiektach i branżach, w wielu miejscach na terenie całego kraju, dały nam niezbędne narzędzia do walki z gryzoniami.

 

URZĄDZENIA I PREPARATY DERATYZACYJNE

 

Metody walki z gryzoniami można podzielić na chemiczne i nie chemiczne.

METODY CHEMICZNE:

– zatrute przynęty – impregnowane płatki i ziarno

– rodentycydy – specjalistyczne środki biobójcze występujące w postaci granulatów, pasty, kostek, bloczków, kremów, pyłów i płynów.

Środki toksyczne muszą być stosowane odpowiedzialnie aby nie stworzyć zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka oraz zwierząt domowych i wolno żyjących. Często stosuje się karmniki deratyzacyjne z umieszczoną wewnątrz porcją rodentycydu tak, aby zapobiec przypadkowym zatruciom. Każdorazowe zastosowanie preparatów biobójczych jest odpowiednio oznakowane i udokumentowane.

METODY NIE CHEMICZNE:

– pułapki żywołowne ( tzw. chwytacze gryzoni )

– lepy na gryzonie

– pułapki zatrzaskowe ( uśmiercające gryzonie )

Metody nie chemiczne mogą być stosowane we wszystkich miejscach włącznie z pomieszczeniami produkcyjnymi i magazynowymi w zakładach sektora spożywczego. Narzędzia te wyłapują gryzonie w budynkach do których gryzonie przedostały się wykorzystując zły stan techniczny obiektu tzw. brak szczuroszczelności.

Dobór metody i dobór środków jest bardzo indywidualny, zawsze dopasowany do sytuacji i miejsca w których występuje problem ze szkodnikiem.

I właśnie dla tego niezbędne są umiejętności i doświadczenie.